Pomysły są nowe. A aluminium z recyklingu.

„Byliśmy podekscytowani i wiedzieliśmy, że musimy to zrealizować. To było coś, co po prostu trzeba było zrobić”.

Jennifer, Menadżerka w dziale Programów operacyjnych Cupertino, USA

Rysunkowy portret uśmiechniętej Jennifer, która patrzy się na czytelnika; w tle pojawiają się rysunki zielonych liści. Rysunkowy portret uśmiechniętej Jennifer, która patrzy się na czytelnika; w tle pojawiają się rysunki zielonych liści. Rysunkowy portret uśmiechniętej Jennifer, która patrzy się na czytelnika; w tle pojawiają się rysunki zielonych liści. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście. Obok tego samego portretu pojawia się rysunek obudowy MacBooka Air; z jego ekranu wyfruwają zielone liście.

Twój zespół zmienia pomysły w rzeczywistość?

Odpowiedź:Tak. Właśnie tym zajmujemy się w dziale Operacyjnym. Wspólnie z projektantami i inżynierami wymyślamy nowe pomysły na sprzęt, a następnie zastanawiamy się, jak zbudować taki produkt.

A pewnie nawet produkty.

Odpowiedź:Zgadza się. Mówimy sobie: „OK, jeden mamy – a teraz zróbmy ich miliony”.

„Innowacyjny produkt musi powstawać w innowacyjny sposób”.

Co sprawia, że są innowacyjne?

Odpowiedź:Mnóstwo rzeczy. Należałam na przykład do zespołu, który opracował pierwszą obudowę MacBooka Air z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu.

Pochodzącego z recyklingu, a nie tylko nadającego się do recyklingu?

Odpowiedź:Zgadza się. Pochodzącego. Do produkcji tej obudowy nie wydobyto z ziemi ani grama aluminium.

To trudniejsze niż recykling puszek po napojach.

Odpowiedź:Zdecydowanie. To coś zupełnie innego. Pracowaliśmy nad opatentowanym stopem metalu wysokiej klasy, który musiał spełniać nasze normy czystości i jakości. Musieliśmy opracować całkowicie nowy łańcuch dostaw i proces pozyskiwania zasobów. A potem upewnić się, że nowe rozwiązanie będzie solidne, funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie – czego wszyscy oczekują od Apple. To było bardzo ambitne przedsięwzięcie.

Czy „ambitne” znaczy „nie będzie łatwo”?

Odpowiedź:Pewnie! Ale przecież po to tu jesteśmy, prawda? Rozwiązywanie trudnych problemów daje potężną dawkę energii. A kiedy trzeba sprostać rozbieżnym wymaganiom, np. być przyjaznym dla środowiska, a jednocześnie zachować nasze standardy funkcjonalne i estetyczne, to właśnie wtedy powstają najbardziej niesamowite innowacje.

„Gdy twoja praca ma większy cel, to masz do niej większą motywację”.

Mówisz o dodatkowej motywacji, gdy chodzi o coś więcej niż rozwiązania technologiczne?

Odpowiedź:Tutaj zawsze chodzi o coś więcej. Czy o ochronę środowiska, czy o doświadczenia użytkownika, czy cokolwiek innego. Ale tak. Na pewno czujesz się lepiej, robiąc to, co należy. A jeszcze inną motywację dają pracujące tu osoby.

Twój zespół? Liderzy?

Odpowiedź:Wszyscy. Czasem zadania nas przytłaczały. Ale kiedy wychodziliśmy ze spotkania z Lisą Jackson, myślałam: „Ona jest niesamowita – musimy to zrobić!”.

To jak zastrzyk dodatkowej energii.

Odpowiedź:Dokładnie tak. Takie spotkania uzmysławiają nam, że liderzy na wszystko patrzą z szerszej perspektywy. I że bardzo na Ciebie liczą. No tak, zero presji!

„Fantastycznie jest zdać sobie sprawę, że ktoś wierzy w ciebie bardziej, niż ty wierzysz w siebie”.

Narysowane na iPadzie.