Elinde iPhone’u ve yanında rehber köpeğiyle Apple Store’da çalışan William. Bir müşteri William’a soru soruyor.

Bir adım önden başlamak.

Ürünler bana yeni olasılıklar sundu. Apple Store da bunlardan biri oldu.
William, Apple Store Uzmanı
Şanghay, Çin

QuestionApple’da çalışmaya başlamadan önce, Apple Watch videolarından birinde siz de vardınız değil mi? AnswerEvet. Videodakilerden biri de benim. Anlatılan müşteri öykülerinin bir parçası oldum. Çünkü 5 kilometre ve yarı maratonlar için antrenman yaparken Apple Watch’umu kullanıyordum. Herkes videoyu izlediğinde sosyal medya uygulamalarım tebriklerle dolup taştı.

QuestionApple Store’da çalışmaya nasıl başladınız? AnswerOrada çalışan koşuculardan birinin beni önermesiyle katıldım. Müşteri olarak zaten mağazayı seviyordum. Bana görme engelli biri gibi davranmıyorlardı. QuestionNasıl yani? AnswerBeni sıcak bir şekilde karşılayıp sorularımı cevaplıyorlardı. Ama kimse sağa sola gitmek için bana eşlik etmiyordu ve bir yerlere dikkat etmemi söylemiyordu. QuestionDaha önce burada çalışmayı düşünmüş müydünüz? AnswerHiç düşünmemiştim. Burada çalışabileceğim aklıma gelmemişti. Şimdiyse esas uzmanlık alanım fitness uygulamaları ve erişilebilirlik özellikleri olsa da burada müşterilere tüm ürünlerle ilgili yardımcı oluyorum.

William’ın bağcıklarından asılı koşu ayakkabıları
İş arkadaşlarım benim uzmanlığıma başvururken ben de onların uzmanlıklarına başvuruyorum. Hepimiz birbirimizden destek alıyoruz.
William’ın Apple Watch’u. Çizgiler Siri’nin konuştuğunu gösteriyor

QuestionSizi müşteri olarak Apple’a çeken şey ne olmuştu? AnswerSanırım ürünlerde herkesi çeken şey neyse o. Kullanımı çok kolay, eğlenceli ve benim içinse çok destekleyici. Geçtiğimiz Küresel Erişilebilirlik Farkındalığı Günü için Apple tişörtlerimizde “Herkes İçin Tasarlanmıştır” ifadesi yer alıyordu. Yıllar önce, herhangi bir Apple ürünüm olmadığı zamanlarda bunu duyduğumu hatırlıyorum. “Bu imkansız bir şey!” diye düşünmüştüm. QuestionFikrinizi değiştiren ne oldu? AnswerBen dahil herkes Siri kullanıyor, müzik ve sesli kitap dinliyor. VoiceOver ile ekrandakileri okuyabiliyor ve ürünlerimde gezinebiliyorum. QuestionGaliba aynı zamanda tüylü, dört ayaklı bir aygıt da gezinmenize yardımcı oluyor. Answer Rehber köpeğim Bell benimle işe geliyor. Hatta kendi Apple çalışan ID’si ve yaka kartı bile var.

Rehber köpeğin köpek emoji’li Apple yaka kartı

QuestionMağazanın ötesinde de bazı katkılarda bulundunuz. AnswerEvet, Apple ile hem misafir konuşmacı olarak hem de yuvarlak masa tartışmaları için bazı erişilebilirlik etkinliklerine katıldım. Bunlar hem şirket içi hem de şirket dışı etkinliklerdi. QuestionBu etkinliklerdeki göreviniz ne? AnswerGörevim farkındalık yaratmak, mağazadaki rolleri tanımlamak ve erişilebilirlik sorunlarının insanları neden engellememesi gerektiğini anlatmak.

Apple’ı etkinliklerde temsil etmek benim için yepyeni bir deneyim oldu.

İllüstrasyonlar iPad’de çizilmiştir.