- Všechno, co Apple dělá, se zakládá na respektu k rozmanitým lidským zkušenostem. Díky tomu jsou naše produkty tak přístupné, naše prodejny tak přívětivé a naše společnost působí jako komunita. A nejlepším ztělesněním této myšlenky jsou naše komunity DNA – přirozené rozšíření našich hodnot inkluzivity a rozmanitosti. Upevňují kulturu sounáležitosti, a tím vás během vaší kariéry u nás podporují, dávají vám pocit vzájemného propojení a zajišťují, že váš hlas bude slyšet.
- Každou komunitu DNA vede přímo její členská základna, což zajišťuje, že zůstává věrná své vizi. Navíc mají komunity DNA k dispozici podporu specializovaného týmu komunitních poradců, kteří nabízejí vedení, různé zdroje a pomáhají s vývojem strategií, koordinací událostí a komunikací nejen s vedoucími pracovníky, ale i širší komunitou Apple.
- Mnozí z nás se ztotožňují s víc než jednou komunitou nebo se chtějí v roli podporovatele seznámit s různými postoji. Tak či onak zjistíte, že komunity DNA jsou otevřené všem – můžete se zapojit do kterékoli z nich.
Patřím k@Apple
Už více než 35 let nacházejí lidé sounáležitost v komunitách Diversity Network Associations (DNA).
1986
Založení první komunity DNA v rámci společnosti Apple
67
sekcí DNA po celém světě a stále přibývají další
55 000+
členů DNA po celém světě a stále přibývají další
Když za vámi stojí komunita, máte toho víc před sebou.
Aktivit v našich komunitách DNA stále přibývá – a lidé mají z těchto společných zážitků radost.
Komunita
Nalézt komunitu může být jako nalézt sebe sama.
V průběhu roku prohloubíte své vztahy v rámci různých akcí DNA včetně oslav různých podob kulturního dědictví. S ostatními si budete vzájemně nabízet podporu, budete prosazovat důležitá témata a uvědomíte si, že se tu cítíte jako doma.
iLian, Familia@Apple a Women@Apple„Nejsmysluplnější část zapojení do DNA je to, že v komunitě objevíte sílu.“
iLian pro Apple chvíli pracovala už během vysokoškolských studií a po dostudování se rozhodla vrátit. Když zjistila, že komunity DNA jsou skvělý způsob, jak se propojit s ostatními a vzájemně se podporovat, zapojila se do Familia@Apple a do Women@Apple.
„Jedna z akcí Familia@Apple, které jsem se zúčastnila, mi naprosto změnila život. Narodila jsem se v Mexiku a dlouho jsem v USA žila jako přistěhovalec bez platných dokladů. Docela jsem se o tom styděla mluvit. Nikdy jsem o tom neřekla nikomu cizímu ani jsem to nezmínila v práci.“
„Pak jsem o svých zkušenostech se životem přistěhovalce bez dokladů promluvila v naší latinskoamerické komunitě během jedné otevřené diskuze.“
„Sepsala jsem svoji zkušenost do podoby výpravné básně a byla jsem celkem nervózní. Ale když jsem ji přečetla, nikdo mě nesoudil – dostalo se mi podpory. Potom mi poděkovali, že jsem se o svůj příběh podělila, a ukázalo se, že podobné příběhy mají i další lidé. Ulevilo se mi, že v tom nejsem sama a že se mi konečně podařilo zbavit se toho emočního břemena před lidmi, kteří mě pochopili. Našla jsem bezpečné místo.“
„Moje touha zapojit se do vedení DNA pak vyšla právě z téhle zkušenosti – chtěla jsem pomoct vytvářet podobný prostor i pro ostatní.“
„Naplňující je pro mě i to, že jsem spolupředsedkyní Women@Apple, což mi dává větší příležitost inspirovat ostatní. Například jsme natočili rozhovory s ženami, které mluvily o důležitosti toho, že musíte být flexibilní ve svých plánech, o rozvoji skrze změnu, o mentorství a o tom, jak můžete dosáhnout úspěchu tím, že do práce vnesete své autentické já. Naší vůbec nejpopulárnější akcí byla panelová diskuze s černoškami z Apple, které mluvily o výzvách a úspěších ve svých kariérách.“
„Každá akce je jako další nástroj, který přidáte do svého arzenálu. Některé jsou na práci, některé pro život, ale všechny nám pomáhají něčeho dosáhnout.“
„Naše další komunitní události se zaměřovaly obecně na životy žen – na věci jako ženské zdravotní problémy nebo to, jak se postavit svému vnitřnímu kritikovi. Jsem matka dvou dětí a do toho mám kariéru. Komunity DNA mi pomohly rozvíjet se tak, abych byla lepší v obojím.“
Jay, AsianPacific@Apple„Složité problémy chcete řešit s lidmi, kteří vám doopravdy rozumějí – se svojí komunitou.“
Jay se svými kolegy během pandemie vytvořil iniciativu, která se zasazovala o boj proti narůstajícímu obtěžování a násilí namířenému proti Američanům asijského a tichomořského původu. Účast na těchto iniciativách byla pro Jaye uspokojivá, protože viděl značný zájem a pochopení i od lidí mimo komunitu DNA.
„Většina z nás byla částečně vyděšená a částečně naštvaná. Báli jsme se o sebe i o své rodiny. A začali jsme si pokládat otázku, co s tím můžeme dělat. Jak se obtěžování a násilí postavit? Přímou reakcí na tyhle úvahy bylo naše školení, jak správně reagovat v roli přihlížejícího – a co dělat.“
„Když emoce našich lidí dosáhly dostatečné intenzity, celá komunita se semkla jako nikdy předtím.“
„Poptávka po takovém školení byla nesmírně vysoká v celých Spojených státech, takže jsme ze začátku nedokázali nikoho sehnat. Potom nám to náš poradce DNA pomohl uskutečnit. Už na první školení se přihlásilo přes 1 000 lidí. Pak jsme přidávali další a další školení, aby se co nejvíc z nás mohlo naučit osvědčené postupy, jak reagovat na rasistické útoky.“
„Nakonec se v celé společnosti Apple zapojilo přes 6 000 lidí různého původu. Naučili jsme se pomáhat si navzájem.“
„Pro někoho mimo komunitu můžou být podobné konverzace nepříjemné. Přesto si spousta podporovatelů udělala čas přijít se něco dozvědět. Jsem na naši DNA hrdý – a stejně jsem hrdý i na to, že pracuji někde, kde lidem záleží na ostatních. Bylo pro mě velmi důležité vidět, že lidé mají snahu být v tom s námi.“
„Je trochu smutné, že takové školení musí vůbec existovat, ale zároveň je uklidňující vědět, že jsme pomohli naší komunitě.“
„Lidé ve společnosti Apple bývají zaneprázdnění. Spousta lidí se do chodu DNA nezapojuje každý den. Ale když nás naši členové potřebují, jsme tu pro ně. Můžeme fungovat klidně i jako kamarád, kterému zavoláte, jen když máte krizi – nikoho nesoudíme.“
Georgiana, Black@Apple„Až lidé uvidí naši velkou oslavu 19. června, budou koukat!“
Na 19. červen připadá nejstarší a nejrozšířenější oslava ukončení otroctví ve Spojených státech. Od roku 1985 oslavují černošští Američané 19. června jako svátek svobody. Georgiana vzpomíná, jaký to byl pocit, když se členové komunity Black@Apple zasadili o to, aby se svátek stal součástí širší kultury Apple.
„Různé buňky Black@Apple dlouhé roky pořádaly své vlastní, menší oslavy 19. června. Jak se začal blížit náš DNA Summit 2018, setkali jsme se s vedením společnosti Apple a sdělili jsme jim pár našich námětů na jednotnější přístup. Jen o pár týdnů později se jeden z těch nápadů podařilo realizovat včas ještě před datem oslavy: v nejnovější aktualizaci iOS se 19. červen oficiálně objevil v Kalendáři jako americký státní svátek – nejen pro zaměstnance společnosti Apple, ale pro každého! Svátek se nazývá Juneteenth, což je skvělý námět na konverzaci: »Juneteenth? Co to znamená?« »Jsem ráda, že se ptáš!«“
„Hned jak jsme ho viděli v aplikaci Kalendář, byli jsme nadšení! To je super! To je monumentální! “
„V průběhu roku 2019 jsme dál budovali povědomí a materiály o 19. červnu. Pak přišel rok 2020 a s ním nová vlna rasově vypjatých společenských nepokojů v USA, většinou vyprovokovaných násilím a nespravedlností vůči černošské komunitě. Naši členové prožívali svá vlastní zklamání a frustrace, což okamžitě vyšlo najevo, když jsme uspořádali celopodnikový konferenční hovor Black@Apple.“
„Vzhledem k bolestnému roku 2020 bylo naším cílem dosáhnout toho, aby byl 19. červen uznán jako čas na zahojení. A skutečně byl uznán – se vší parádou.“
„Apple nám poskytl výraznou podporu: sponzorství, financování, uznání ze strany vedení, spoustu dalšího. Na našem interním webu a v interních newsletterech vyšly články o 19. červnu, víc než 165 000 lidí dostalo oznámení, které říká: ,Letos se 19. červen stává pro Apple celosvětovým dnem oslav, solidarity a vzdělávání s Black@Apple‘. Spolupředsedové naší DNA se taky sešli s nejvyššími představiteli společnosti Apple, které zajímalo, jak jinak můžou naší komunitě pomoct. Jedním z našich požadavků bylo uznat Juneteenth nejen pro jeho historické datum, ale i jako oficiální svátek v rámci společnosti Apple: volný den na oslavy, připomínky a vzdělávání. Nedlouho potom se to skutečně stalo! Dnes je povědomí o Juneteenth – a tím pádem i o naší komunitě – mnohem větší než kdy dřív.“
„Byla to obohacující spolupráce. Zástupci DNA mluvili, vedoucí pracovníci společnosti Apple naslouchali a všichni pak společně konali.“
„Pro nás z Black@Apple je ohromným zadostiučiněním, že se naší historii dostává uznání, že máme nové příležitosti podělit se o náš příběh a že se k oslavám připojuje čím dál tím víc našich podporovatelů.“
Dopad
Inovace se týkají i komunit.
Jako člen DNA budete pomáhat inspirovat firemní kulturu Apple, utvářet zkušenost zdejších zaměstnanců a ovlivňovat naše produkty a služby. Je to uspokojivý způsob, jak se o své jedinečné postoje a zkušenosti podělit se širší komunitou Apple včetně vedoucích pracovníků.
Frank, Indigenous@Apple„Pomohli jsme domorodým kulturám a tvůrcům být vidět a slyšet víc než kdy předtím.“
Frank je Creative Pro v Apple Storu na Floridě. Jako člen komunity Indigenous@Apple má ale vliv na víc než jen své bezprostřední okolí. Jeho nadšení do vyprávění příběhů pomocí různých médií dalo vznik společnému projektu s týmem Apple Podcastů, ve kterém vyzdvihoval příběhy domorodých obyvatel z celého světa.
„Jsem aktivním členem a vůdcem v Indigenous@Apple už od dob, kdy tahle DNA vznikla. Nedávno jsem dostal příležitost šest měsíců spolupracovat s týmem Podcastů. Začal jsem přicházet s návrhy toho, jak se v aplikaci Apple Podcasty podělit o příběhy domorodých obyvatel. Editoři týmu mě v tom hodně podporovali, a tak jsem požádal členy Indigenous@Apple, aby nám doporučili své oblíbené podcasty a tvůrce. Editoři potom v aplikaci Apple Podcasty vytvořili speciální sekce, například Returning and Reclaiming, ve kterých se objevily podcasty o vztahu domorodých obyvatel s jejich rodnými zeměmi, o domorodém původu anebo o vzkříšení kultury v dnešním světě.“
„DNA může být výchozím bodem pro širší kulturní debatu s miliony posluchačů.“
„Během mé spolupráce s tímhle týmem pracovali jiní členové Indigenous@Apple s jiným týmem Apple Media Products. Někteří pomáhali jako poradci pro tým Apple Music, který sestavoval výběr playlistů s domorodou hudbou a vybíral další obsah pro speciální sekci v aplikaci Apple Hudba. Pomohli taky prosadit, aby tahle hudba hrála taky v prodejnách Apple. Další členové spolupracovali s týmem Apple Knih a společně sestavili sbírky zaměřené na domorodé americké spisovatele. A jiní ve spolupráci s týmem Apple TV vyzdvihovali specializovaný obsah zaměřený na domorodé hvězdy a příběhy. Já a mí kolegové z DNA jsme potom uspořádali akci, na které jsme všem poděkovali za účast na této spolupráci a naši podporovatelé z týmu Apple Media Products se podělili o ukázky své hotové práce.“
„Naše hlasy se tím zesílily a měly větší dopad. A to díky DNA a fenomenálním podporovatelům, kteří mají zájem naučit se toho o naší komunitě víc – a něco se taky odnaučit.“
„Pro domorodé obyvatele je důležité, aby byli reprezentováni tak, že žijí v současnosti – a ne jen v historickém kontextu. Snažíme se proto zdůrazňovat pestrost dnešních domorodých hlasů a kultur z celého světa. Díky tomu se cítíme živější, výzmamnější a uznávanější.“
Tetsu, Accessibility@Apple„Chtěli jsme rozšířit náš pokrok, udělat něco, co bude mít trvalý dopad.“
Tetsu je Apple Store Leader a spolupředseda komunity Accessibility@Apple v Japonsku. V rámci aktivit DNA u příležitosti globálního dne šíření povědomí o přístupnosti (GAAD) se zaměřili na komunitu neslyšících a nedoslýchavých. Tetsu se o témata související s přístupností zajímá už dlouho. Proto ho potěšilo, že i po ukončení oficiální části GAAD navázali členové DNA na započatou práci.
„Naším cílem bylo rozšířit pochopení a tím pádem potenciál našich kolegů i našich zákazníků.“
„Během téhle první akce jeden člen naší DNA vysvětlil více než 100 kolegům ze společnosti Apple základy znakové řeči. To bylo v rámci GAAD, ale pro nás je každý den dnem přístupnosti, takže jsme u toho neskončili. Členové DNA potom uspořádali další čtyři školení pro týmy z provozu i z prodeje.“
„Projekt pak začal žít vlastním životem – a to díky některým velice nadšeným členům Accessibility@Apple.“
„Potom několik dalších členů DNA začalo pořádat osobní školení znakové řeči pro zaměstnance v našich prodejnách po celém Japonsku. Další člen připravil hudební video s textem, který zaměstnanci znázornili znakovou řečí, a potom ho sdílel s desetitisíci kolegů z Apple Storů po celém světě. Akce pokračovala i mimo prodejny – další člen uspořádal školení speciálně pro tým Apple, který pomáhá lidem s online nákupy. A všechna tato školení vedli členové Accessibility@Apple, kteří jsou neslyšící nebo nedoslýchaví.“
„Možnost přispět tímhle způsobem ke kultuře Apple dala členům naší DNA najevo, že na nich ostatním záleží.“
„Naše prodejna v Kjótu z toho udělala celoměsíční akci. Jeden člen Accessibility@Apple uspořádal sérii školení nazvaných Učíme se znakovou řeč každý den – rychlých, jednoduchých lekcí pro zaměstnance, předváděných osobně den co den.“
„Lidé se teď cítí víc vítaní a respektovaní. Dává to další rozměr jejich pocitu, že někam patří.“
„Členové týmů prodejen, kteří se do akce zapojili, dnes pokračují ve studiu znakové řeči a dokážou uvítat kolegy a zákazníky se ztrátou sluchu. Konkrétně jedna firemní zákaznice tuhle vlídnost velmi ocenila – poslala nám video, ve kterém nám znakovou řečí poděkovala, že jsme ji přivítali jejím jazykem.“
Kariéra
Kariérní růst díky vzájemným propojením.
Ať už je vaše role v Apple jakákoli, v komunitách DNA najdete příležitost k růstu a udávání směru. Můžete se profesionálně rozvíjet díky networkingu, mentorství a příležitostem ke vzdělávání. A můžete pomáhat s oslovováním ostatních, zatímco budete navazovat nové kontakty na inkluzivních konferencích a kariérních událostech.
Bianca, Women@Apple„Byl to pro mě způsob, jak rozvinout svůj potenciál coby vedoucí na poli engineeringu – i když pocházím z jiné specializace.“
Než se Bianca stala Engineering Managerkou v týmu strojového učení v Seattlu, osvojila si vůdcovské dovednosti jako spolupředsedkyně Women@Apple. Vzájemná podpora mezi ženami je pro ni tématem, kterému se nepřestává věnovat už od univerzity, na které studovala informatiku.
„Když jsem vyrůstala, inspirovaly mě hlavně silné portorikánské ženy z naší rodiny. Od té doby si přeju, abych i já inspirovala ostatní ženy. Ve Women@Apple jsem k tomu dostala příležitost. A co se týče mé vlastní kariéry, získala jsem díky tomu i zkušenosti s řízením týmů, komunikací, prezentováním a sebedůvěrou – a tyhle dovednosti využiju nejen ve svém týmu engineeringu, ale i v jakémkoli jiném týmu.“
„Položila jsem si otázku, kde chci být za pár let. Co můžu udělat pro svůj růst teď, ať jsem později připravená? “
„Když změny v naší skupině engineeringu vedly k tomu, že se otevřely nové role, dostala jsem otázku, jestli chci přejít na vůdčí pozici. Věděla jsem, že díky svým zkušenostem z DNA jsem připravená. A zároveň díky tomu o mé připravenosti věděli i ostatní – moje nová manažerka moji práci ve Women@Apple velice podporovala a pomohlo mi i to, že jsem dokázala jasně formulovat své kariérní cíle.“
„Řekla jsem, že si chci osvojit vůdcovské dovednosti, a ona odpověděla: »Vždyť už je máte – viděla jsem vaši práci v DNA.« “
„Každý člen DNA má příležitosti ke kariérnímu rozvoji bez ohledu na to, na jaké pozici pracuje nebo v které komunitě DNA je – není nutné být lídrem. Já jsem například uspořádala velice upřímnou diskuzi na téma, jak se připravit na pravidelné vyhodnocení výkonnosti. A všichni naši členové získávají cenné postřehy ohledně kariéry díky naší sérii rozhovorů s úžasnými ženami z vedení společnosti Apple.“
„Komunity DNA jsou skvělý prostor, kde se lidé můžou inspirovat od těch, kteří jsou ve své kariéře o krůček dál.“
„Dokonce i v našich otevřených diskuzích Coffee Chats můžete s ostatními probírat témata, která jsou důležitá nejen pro ženy, ale pro každého, v práci i osobním životě. A pokud se chcete na vedení DNA podílet víc, jsou k dispozici různé vůdcovské role. Těším se, až uvidím, jakých úžasných věcí dosáhnou ve společnosti Apple ženy z příští generace vůdčích osobností ve Women@Apple.“
Shirleena, Black@Apple„Můj mentor z DNA mi řekl, že právě tomuhle se mám věnovat – dostává to ze mě to nejlepší.“
V roce 2015 studovala Shirleena sociologii, když přijala zaměstnání na částečný úvazek v Apple Storu v anglickém Sheffieldu. O pět let později má pozici Global Program Manager pro Apple Music, Podcasty a Beats by Dre. Podle ní to byly právě její zkušenosti z komunity Black@Apple, které jí pomohly získat vysněnou práci.
„O technologiích jsem vůbec nic nevěděla, ale bylo to skvělé pracovní prostředí. Pak jsem se zapojila do Black@Apple a to mi pomohlo více projevovat svou osobnost v tom, co dělám. V tu chvíli jsem si uvědomila: »Shirleeno, tady jsi na novém území. Zabýváš se životem, kulturou a sociologií v komunitě DNA.« Takže když se mě později zeptali, jestli se chci zapojit do vedení Black@Apple, okamžitě jsem přijala.“
„Komunita DNA mi pomohla uvědomit si: »Shirleeno, tohle je tvoje šance. Pro tohle ses narodila.« “
„Během pandemie jsem s naší komunitou Black@Apple začala pořádat online setkání. Jelikož po celém světě probíhaly bolestivé nepokoje, rychle jsme se rozrostli z pěti lidí na desítky a potom na stovky. Brzo mě požádali, ať uspořádám speciální Apple Community Call, do kterého se zapojilo 1 700 lidí z naší oblasti. Vedli jsme důkladné diskuze a připadalo mi to jako ohromná zodpovědnost. Ale zároveň to bylo naplňující, protože jsem mohla zúročit svoji práci z DNA.“
„Po hovoru mě oslovil jeden z mých mentorů z Black@Apple: »Dnes jste každému promluvila do duše.« “
„Práce v DNA mě zavedla k programu Career Experience, který mi dal příležitost pracovat v rámci Apple po dobu šesti měsíců v jiné oblasti. Mohla jsem tak prokázat, co ve mně je, v jiném týmu. Po tomhle půl roce se otevřela příležitost spolupracovat se skvělým moderátorem Apple Music. Je ohromně známý, takže jsem se bála, že se o tu práci přihlásí úplně všichni i se svými kočkami, psy a křečky. Říkala jsem si: »Černou Britku, která je matka od rodiny a má dyslexii, rozhodně nevezmou.«“
„Ale když jsem tu práci dostala, hned jsem rodině utíkala říct: »Za to vděčím DNA. Za to vděčím komunitě Black@Apple.« “
„Když se mě lidé ptají na rozvoj v rámci společnosti Apple, moje první otázka zní: »Jsi součástí nějaké DNA?« Je to dobrý způsob, jak zjistit, do čeho jsou lidé nadšení. Možná se zabýváte prací pro komunitu, třeba inkluzí nebo rozmanitostí, možná komunikací, řízením projektů, možná rozvojem talentů. Nebo vám jde prostě o to, potkávat se s lidmi, kteří mají nějaké zkušenosti a vědomosti ve vašem oboru – lidmi, kteří vám můžou pomoct s tím, co je pro vás důležité. Pár lidí, které v Black@Apple znám, mi povědělo, že si při svojí cestě kariérou často říkali: »Shirleena to zvládla. Tak to zvládnu i já!« “
Dobrovolnictví
Zdejší komunity podporují komunity i jinde.
Díky komunitám DNA v rámci společnosti Apple je větší potenciál investovat i do komunit mimo Apple. Můžete se zapojit do dobrovolnických aktivit, které přijdou smysluplné jak vám, tak lidem, kterým pomáhají – ve vašem okolí i po celém světě.
Matthew, Pride@Apple„Jde hlavně o vzájemné sdílení vřelosti mezi lidmi.“
Každá komunita DNA vyvažuje svoji sdílenou identitu se svou rozmanitostí. Ale Pride@Apple je nejspíš jediná DNA, která to pojmenovává explicitně: LGBTQ+. Pro Matthewa, spolupředsedu komunity Pride@Apple ve Spojeném království, je důležité zvážit všechny lidské aspekty této zkratky.
„Britská buňka Pride@Apple uzavřela partnerství s organizací Point of Pride, jejíž ,gender-affirming‘ programy podporují transgender lidi. Připravili jsme informační místa pro zaměstnance ve všech britských Apple Storech i v našich londýnských kancelářích. Lidé se tak během pár minut mohli dozvědět víc o zkušenosti transgender lidí a mohli jim ručně napsat podpůrné vzkazy, které pak organizace Point of Pride odeslala spolu s darovaným spodním prádlem pro tvarování postavy. Věděli jsme, že osobní vzkazy budou v tomto kontextu obzvlášť důležité.“
„Lidé, které jsme takhle podpořili, nám ze všeho nejčastěji děkovali a říkali, že až do té doby na ně nikdo pořádně nepomyslel. “
„Kromě toho, že jsme lidem umožnili, aby jim napsali své vzkazy, jsme taky věděli, že už samotné zviditelnění tohoto tématu bude mít další přínosy: posílilo to naši komunitu Pride@Apple, v práci jsme získali nové podporovatele a lidem z různých poboček Apple to dalo společný cíl. Apple potom naše dobrovolnické hodiny dorovnal finančním příspěvkem, takže jsme pro organizaci Point of Pride vybrali i nějaké peníze.“
„Kultura darování, jakou v naší DNA máme, má ohromnou sílu.“
„Lidé ve společnosti Apple rychle zjistí, že tohle je místo, kde můžou být v práci skutečně sami sebou. Ale nakonec vždy záleží na každém jednotlivci a na tom, co mu vyhovuje. Uvědomuju si, že jsem v mnoha ohledech privilegovaná, a Pride@Apple mi pomáhá využít tuhle privilegovanost k dobré věci: otevírat dveře ostatním, zejména těm, kteří mohou mít pocit, že jsou obvykle přehlíženi. A kultura společnosti Apple mi rozhodně pomohla si tohle uvědomit. Doufáme, že každý tady bude cítit, že je v jeho moci podporovat kohokoli v kterékoli naší komunitě, včetně těch mimo Apple.“
Belqise, Beacon@Apple„Dali jsme dohromady 500 krabic s potravinami pro tisíce lidí. Bylo to úžasné.“
Belqise, vedoucí týmu v Apple Storu, je součástí muslimské komunity v rámci Beacon@Apple, což je DNA, která mezi sebe vítá různé náboženské skupiny. Ve spolupráci s DNA SouthAsian@Apple se Belquise a jiným členům podařilo zorganizovat dobrovolnickou událost, která pro ni byla obzvlášť smysluplná.
„Narodila jsem se a vyrostla jsem ve Spojených státech, ale moje rodina pochází z Afghánistánu a pořád tam mám spoustu příbuzných. Proto pro mě bylo stresující sledovat, co se dělo v Kábulu v roce 2021. Cítila jsem se frustrovaná a bezmocná. Takže i když naše událost byla zamýšlená na podporu muslimských uprchlíků obecně (ne nutně jen Afghánců), měla pro mne velký význam a dala mi příležitost udělat aspoň něco pro jiné lidi. Když jsem se den před samotnou událostí dozvěděla, že je skutečně určená konkrétním afghánským uprchlíkům, radostí jsem se rozplakala.“
„Zkopírovala jsem do textové zprávy »DÍKY!« tolikrát, že jsem tím zaplnila celou obrazovku!“
„Zhruba pět hodin jsme z náklaďáků vykládali palety plné potravin, rozdělovali jsme je do menších krabic pro rodiny a potom jsme krabice zalepovali a zase je na auta nakládali zpátky. Jídlo bylo zvolené specificky pro afghánskou komunitu: sušená čočka, správný olej na vaření (to je hodně důležité), cukr, konkrétní druh afghánské rýže a pár dalších věcí. Všechno bylo pečlivě vybrané. A jak jsme tak pracovali, pocit bezmocnosti a vystresovanosti ze světových událostí mě trochu opustil.“
„Všichni jsme byli unavení, zpocení a zaprášení – byl to vážně nádherný den.“
„Kvůli pandemii to byla naše první událost naživo za dlouhou dobu. A díky tomu byla mnohem vřelejší a osobnější. Všichni jsme pocházeli z různých pozic a úrovní napříč společností Apple – a tady jsme pracovali doslova bok po boku. Cítili jsme se jako rodina.“
„Naše práce pomohla i charitativním organizacím, které distribuci potravin řídily: Apple náš čas a práci dorovnal finančním příspěvkem. Je to trochu legrační, ale mám dojem, že jsem nakonec pomohla nejen potřebným, ale i sobě. Ta katarze a úleva, které jsem prožila, byly k nezaplacení. Proto byl pro mě ten den tak důležitý. A když teď vím, jaký je to pocit, chci ho zažít znovu – mám milión nových nápadů, jak naši komunitu ještě podpořit.“