Osobní přístup k personalizaci.
Jessičin příběh
Když mluvím o hodnotě inkluzivních technologií, je to od srdce.
Question: Co formovalo tvůj náhled na zpřístupnění? Answer: Dalo by se říct, že mě ovlivnil už můj dědeček. Byl to pracovitý, naprosto nezávislý zemědělec, který vychoval tři děti. Jak jsem dospívala, začala jsem si uvědomovat, že ho lidé vidí jinak než já – mluvili o jeho „postižení“. Zeptala jsem se mamky: „Co je to postižení?“ Děda měl jenom jednu ruku, ale zároveň to byl on, kdo mě naučil zavazovat si tkaničky. Pro mě to byl prostě člověk, co dělal pár věcí jinak. Question: Děti to říkají bez obalu. Answer: Přesně. Potom mému mladšímu bratrovi diagnostikovali poruchu učení a já jsem byla ta, kdo mu pomáhal zvládat tyhle problémy.
Question: Jak jsi tyhle zkušenosti spojila s prací pro Apple? Answer: Pracovala jsem na jiné pozici, když se ke mně donesly skvělé příběhy o týmu pro zpřístupnění. Viděla jsem, kolik toho Apple v téhle oblasti dělá, a hned mi bylo jasné, že musím být u toho.
Byla to příležitost rozšířit mezi našimi firemními klienty povědomí o integrovaných funkcích pro zpřístupnění v produktech Apple.
Question: Vypadá to, že pro tebe to není jen kariéra, ale přímo poslání. Answer: Ano, tahle práce pro mě vždycky byla i vášeň. Poslední dobou k ní patří i to, že o potenciálu funkcí zpřístupnění mluvím s našimi firemními partnery. A ti oceňují, jak inkluzivní technologie zvyšují produktivitu.
Question: Jak to lidem ukazuješ? Answer: Lidé jsou nejproduktivnější, když jejich technologie fungují tak, jak jim to vyhovuje. Díky personalizaci může každý odvádět svou nejlepší práci. Takže zpřístupnění je ve skutečnosti personalizace. Question: Jak to konkrétně vypadá? Answer: Všechny produkty Apple obsahují integrované funkce zpřístupnění. Například už při prvním nastavení Macu si uživatel vybere aplikace, velikost písma, předvolby Siri a tak dále. Pokud má někdo zhoršenou mobilitu, může používat hlasové ovládání nebo obličejová gesta jako mrkání a pomocí nich posouvat kurzorem po obrazovce počítače.
Question: Potřeby se mění stejně jako lidé. Answer: Ano, a pamatujte, že jak stárneme, můžou se přirozeně měnit i naše schopnosti. Question: Možná budeme potřebovat brýle. Answer: Jistě, ale taky se nám může změnit zrak, sluch, schopnost pohybu a tak dále.
Každý z nás bude jednou pravděpodobně potřebovat asistenční technologie. Jak se říká: Všichni jednou zestárneme,
ale to nejlepší nás teprve čeká.
Question: Asi je to dobrý pocit, když můžeš šířit tohle povědomí. Answer: Je super vidět, že firmy skutečně poznávají výhody v praxi. Ale pro mě je nejuspokojivější slyšet příběhy lidí, kteří si personalizují produkty tak, že jim to změní život.
Question: Odkud se k tobě ty příběhy dostávají? Answer: Udržujeme kontakty s komunitou lidí, kteří mají různá postižení. Vedeme s nimi podnětné, otevřené rozhovory. Dávají nám zpětnou vazbu k funkcím, které můžou mít vliv na jejich život, a já to pak předávám týmům, co pracují na produktech a službách.
Navázali jsme výborné vztahy s komunitou. Čím víc nasloucháme, tím víc se učíme.