Vracet lidem naději,
aby se nevzdávali.

„Když pomáháte lidem,
osobně,
víte, jaký to má vliv.
To prostě cítíte.“

Cynthia, prodejní poradkyně Cork, Irsko

Ilustrovaný portrét Cynthie, která se s úsměvem dívá na čtenáře. Do obrázku se nasune ilustrovaný iPad, na kterém se zobrazí symbol srdce. Ilustrovaný portrét Cynthie, která se usmívá a dívá se na čtenáře. Ilustrovaný portrét Cynthie, která se usmívá a dívá na čtenáře. Rukou psaná písmena a ilustrace vplouvají do rámečku. Rukou psaná písmena a ilustrace vplouvají do rámečku. Rukou psaná písmena a ilustrace vplouvají do rámečku. Rukou psaná písmena a ilustrace vplouvají do rámečku. Do obrázku vplouvají další písmena. Do obrázku vplouvají další písmena. Do obrázku vplouvají další písmena. Do obrázku vplouvají další písmena.

Narodila ses a vyrostla jsi ve Francii. A pak jsi nastoupila do společnosti Apple v Irsku?

Odpověď:Ano. Přestože má Apple týmy po celé Evropě, ten můj sídlí už roky v Corku. Lidé sem přicházejí pro Apple pracovat odevšad. Myslím, že tu máme kolem 90 národností.

Co přesně děláš v týmu podpory?

Odpověď:Pomáhám našim zákazníkům po telefonu, především Evropanům. Parlez-vous français v práci? Oui! A mimo práci anglicky? Snažím se! To je jeden z důvodů, proč jsem se hned přidala k dobrovolnickému programu společnosti Apple. Aby sis zlepšila angličtinu? Nejdřív to tak bylo. Ale pak jsem si uvědomila, že mě baví lidem pomáhat.

„Mám příležitost se tu opravdu propojit s lidmi. A díky tomu cítím, že mě tahle země přijala.“

Jakým typům projektů se dobrovolníci v Corku věnují?

Odpověď: Je jich hodně. Jeden příklad, který mám moc ráda: napsali jsme a ilustrovali „dopisy naděje“, kterými jsme přivítali uprchlíky. Něco jako ručně vyráběná přání? Něco takového, přistupovali jsme k tomu hodně upřímně a laskavě. A ti, co přišli, si při čtení dopisů mohli pocvičit i svou angličtinu. To zní krásně. To jo! V dobrovolnické práci pokaždé něco získají obě strany.

„Všichni mluvíme o charitativních kampaních a věcech, na kterých nám záleží. To je pro dobrovolníky typické.“

Co inspirovalo projekt „dopisy naděje“?

Odpověď:Oslavili jsme tak světový den Afriky. Spojili jsme se s místní charitou prostřednictvím Black@Apple Cork, jedné z organizací Apple Diversity Network Associations. Tu jsi pomáhala založit, že? V Corku ano. Členové Black@Apple z jiných míst nám ji tu pomohli rozjet.

„Naše Diversity Network Associations jsou jednou z věcí, které tu mám nejraději – podporujeme vzájemné propojení kultur.“

Takže svůj čas můžeš někomu věnovat na nejrůznější způsoby.

Odpověď:Víc než jen čas – Apple dává charitativním organizacím 25 dolarů za každou hodinu, kterou zaměstnanci dobrovolnické činnosti věnují. To se musí nasčítat! To teda, protože každý si může vybrat, co mu je blízké: ochrana přírody, životní podmínky zvířat... já mám ráda osobní kontakt člověka s člověkem. Pocházím z Lyonu, to je mnohem větší město, nikdy dřív jsem ale takhle lidem nepomáhala.

„Upřímně, když jde o to, co lidé potřebují, otevřely mi dobrovolnické programy oči.“

Když máš oči otevřené, srdce je následuje.

Odpověď:Je to tak. Teď jsem pomáhala onkologickým pacientům, seniorům, bezdomovcům a dalším – dělám to téměř každý týden a to jsem začala hned v prvním roce tady. Není divu, že ti Apple nabídl roli Volunteer Champion. Z pořádání akcí jsem byla nervózní, ale jiní dobrovolníci mi říkali: „Bude se ti to líbit – ty přece víš, co děláš!“

Je to pro tebe přirozené.

Odpověď:Mám v povaze být empatická, naslouchat lidem a pak se jim snažit pomoct. Jsou to dovednosti, které používám i ve své práci v Apple a neustále se v nich zlepšuju. Proto mám ráda, když můžu mluvit s lidmi jeden na jednoho. Jak mi řekl náš lektor dobrovolníků, když jsem začínala: „Buď sama sebou, zlato!“ V Irsku mi spousta lidí říká „zlato“.

Nakresleno na iPadu.