Navrhuje pro Apple. A pomáhá potřebným.
Cílem je zlepšovat lidem život a nikoho nepřehlížet. A podle toho taky žít.
Question: Tvoje kariéra u Apple začala v Apple Storu? Answer: Ano, začínal jsem před 15 lety na dočasné pozici. Pak jsem nastoupil na částečný úvazek, pak na plný, potom na novou pozici v Cupertinu a nakonec jsem přešel na současné místo ve skupině technologického rozvoje. Question: Ta poslední pozice nejspíš podléhá přísnému utajení. Answer: Nesmím toho prozradit moc, ale můžu říct, že se věnujeme výzkumu a vývoji nových technologií. A já konkrétně vytvářím materiály – například kurzy a videa – které našim lidem pomáhají učit se a podílet se na vývoji těchto technologií.
Question: Od doby, kdys začal, se společnost Apple významně rozrostla. Co se změnilo? Answer: Nejvíc se měnily moje pozice. Všechno ostatní jen posílilo – jak zásady, na kterých stojí produkty, tak ty, na kterých stojí celá firma. Question: Které firemní zásady máš na mysli? Answer: Je jich spousta, ale například teď ještě otevřeněji mluvíme o životním prostředí, ochraně soukromí, o diverzitě, spravedlnosti a dalších otázkách. A říkáme všechno na rovinu a bez okolků. Question: Jednoduše a jasně, to je pro Apple charakteristické. Answer: Ano, třeba jako na naší stránce o soukromí – hned první věta zní: „Právo na soukromí je základní lidské právo.“. To není žádná nejasná právničina. Nebo jak se třeba Apple hlasitě zastává dětských migrantů přicházejících bez dokladů. Question: Těch, kteří jsou součástí programu DACA. Answer: Přesně. Podle našich představitelů jde o velký morální problém a zdůrazňují, že i v našich týmech pracují stovky bývalých dětských migrantů, kteří mají zásadní podíl na našich úspěších.
Udělat správnou věc málokdy bývá jednoduché.
Question: Projevuje se tenhle smysl pro zodpovědnost i v každodenním pracovním životě? Answer: Jistě, propisuje se do všeho, co děláme. Třeba v době, kdy jsem pracoval v Podpoře Apple, jsme vytvářeli školicí materiály pro techniky z Latinské Ameriky a rozhodli jsme se, že je necháme přeložit do regionálních variant španělštiny. Lidi pak cítí, že jsou ve společnosti vítáni a lépe se sžijí se svou rolí. Vypadá to jako drobnost, ale dáváte tím najevo, že ctíte kulturní rozdíly.
Question: Jak tým vlastně dojde k rozhodnutí, že něco takového udělá? Vždyť si tím komplikuje práci. Answer: To ano, ale tenhle způsob uvažování k naší práci zkrátka neodmyslitelně patří. Už od základu. Question: Takže nikdo neprotestuje? Answer: To jsem v žádném týmu nezažil. Myslím, že lidi v Apple obecně nediskutují o tom, jestli máme udělat dobrou věc, ale o tom, jak ji udělat.
Naše produkty se soustředí na člověka, a proto se snažíme obsáhnout lidstvo v celé jeho komplexnosti.
Question: Takže více práce, ale zato poctivé. Answer: Ano, a když všechnu tu poctivou práci v rámci Apple sečtu, myslím, že až můj šestiletý syn vyroste, díky našim dnešním rozhodnutím bude žít v bezpečnějším světě. To se mi líbí. Naplňuje mě to optimismem.
Question: Když o své práci přemýšlíš v kontextu celého lidstva, je pro vás snazší dělat správná rozhodnutí? Answer: Pro mě ano. A naše pole působnosti se rozhodně neomezuje jen na naši práci. Question: Jak to myslíš? Answer: Pro mě má třeba ohromný význam to, jak Apple podporuje imigranty z celého světa. Question: Proč zrovna to? Answer: Sám jsem sem s maminkou přišel v roce 1985 z Chile tak, že jsme překročili hranici Spojených států. Než ověřili naše víza, rozdělili nás a na pár týdnů zadrželi. Proto pro mě bylo v nedávných letech také těžké sledovat, kolik rodin bylo nuceně rozděleno. To, že se společnost Apple veřejně postavila proti odlučování dětí od rodičů, je moc důležité. A vzhledem k tomu, že v Apple už roky funguje program dorovnávání charitativních darů, můj příspěvek organizaci, která těmto rodinám pomáhá, byl zdvojnásoben.